Od kilku lat firmy produkujące dokumenty kolekcjonerskie opinie mają rozmaite, nie mniej jednak tego typu produkty wciąż cieszą się w Polsce znaczną popularnością. Jakość najlepszych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom mistrzowski. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty dobrej jakości. Jak więc rozpoznać rzeczywiście dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to specjalny sprytny plastik, który jest bardzo odporny. Poliwęglan generuje specyficzny, metaliczny dźwięk, którego nie usłyszycie w sytuacji słabych dokumentów wyprodukowanych z PCV. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest mocniejszy od standardowego PCV, trudniej się wygina, słabiej podatny na temperaturę.
Ta metoda sprawia, że dane są składnikiem struktury dokumentu, a nie tylko nadrukiem na jego powierzchni. Warto przeznaczyć nieco więcej, ale posiadać dokument, który nie rozpadnie się po kilku dniach.
dokumenty kolekconerskie
Jak przejedziesz palcem po powierzchni dokumentu - jak czujecie drobniutkie nierówności w miejscach gdzie są dane, to prawdopodobnie mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Co więcej, pod właściwym kątem grawerowane elementy posiadają często lekko srebrny połysk, który jest niemożliwy do uzyskania przy stosowaniu zwykłego druku. Nadruk UV to taki bajer, który zauważasz tylko pod lampą ultrafioletową. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampką, muszą pokazać się dodatkowe elementy, takie jak symbole, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w standardowym świetle.
Kolejną ważną cechą dokumentów najwyższej jakości są elementy wyczuwalne, które da się namacać dotykiem. Dobry dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze zdjęcia). Specjalistyczne dokumenty kolekcjonerskie posiadają elementy, które zmieniają swój wygląd w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem wgłębienia lub wypukłości. Kolorystyka i jakość druku to elementy, na które warto zwrócić wyjątkową koncentrację. W dokumentach wysokiej jakości wszystkie te elementy są wyraźne, wyraźne i idealnie odwzorowane.
W polskim prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko mające oznaczenie PL lub termin obowiązywania. Jak ruszasz dokument, to napis PL pozornie się poruszał. Dobrej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zespół indywidualnych zabezpieczeń, ale ich zgrana kompozycja. Szczegóły często świadczą więcej niż charakterystyka na stronie. Dokumenty kolekcjonerskie wysokiej jakości mają prawidłową masę i szerokość, podobną do pierwowzorów.
Ostatnią, ale nie mniej istotną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich kontroli przed zakupem. Jak widzimy w tekście porównawczym: "Ekstra plusem jest możliwość otrzymania zdjęć wykonanego dokumentu przed wysyłką." Identyfikacja dobrej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest ciężkie, jeżeli znasz, na co kierować uwagę. Warto nabyć jeden, ale dobry dokument, niż szereg słabej kategorii.